Beseda se spisovatelkou Lenkou Rožnovskou
LOGO Lenka Rožnovská SkupinaV pondělí 6. června 2016 v dopoledních hodinách navštívila žáky ZŠ V Závadě paní spisovatelka Lenka Rožnovská. Představila dětem knížky, které pro ně píše a také jim z knížky „Školačka Kristýnka“ četla. Děti vzorně s paní spisovatelkou spolupracovaly, za což také na závěr besedy obdržely jménem Kristýnky, hlavní postavy z představené knížky, vysvědčení.
 
 
Blíží se první duben 2016, a s ním celostátní akce pro malé čtenáře Noc s Andersenem
 

NsA 2016 plakat

 
Tématem letošního 16. ročníku pohádkové Noci s Andersenem je 180. výročí napsání pohádky Malá mořská víla. A jak se to tak hezky spojuje, 40. výročí oslaví také filmová verze pohádky Karla Kachyni s Miroslavou Šafránkovou v hlavní roli. Samozřejmě, že si během pohádkového nocování můžou děti připomenout i další jubilanty, mezi které patří Jan Vodňanský, Zdeněk Svěrák, Miloš Macourek, Jaroslav Seifert, Alois Jirásek, Jan Karafiát či velikánské výročí narození Karla IV. Možná bude někoho inspirovat i výročí vzniku Hasičského sboru profesionálního (1856)... Děkuji paní učitelkám ze všech prvních stupňů ZŠ v Petrovicích, že se opět do tohoto záslužného projektu přihlásily.
 
Všem pohádkovým spáčům přeji nezapomenutelný pátek 1. dubna 2016,
ať už budou nocovat s Malou mořskou vílou či pohádkami jiných autorů!
Eva Podstawková

 

 
 
 BŘEZEN MĚSÍC ČTENÁŘŮ
 

Březen m čtenářů

BMČ vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) také v roce 2016. K akci BMČ svými aktivitami každoročně hlásí více než 400 aktivních veřejných knihoven z celého Česka!
Březen měsíc čtenářů. 
Také patříte mezi milovníky a nadšence (někdy) zažloutlých stránek se zvláštní vůní, kdy jste ochotni zapomenout na celý svět a ponořit se do děje, kerý Vám přináší právě čtená kniha? Jestliže ano, pak určitě navštěvujete obecní knihovnu. Pokud jste odpověděli, že ne, pak neváhejte a přijďte se podívat na bohatou nabídku různých žánrů, titulů, ale i časopisů, kterou knihovna nabízí.
 
 
bmc 2016 
 
 
 
 
BŘEZEN MĚSÍC ČTENÁŘŮ
 
 
Už jsem čtenář  - Knížka pro prvňáčka
 

uz jsem ctenar 2016Obecní knihovna v Petrovicích u Karviné se také v letošním roce připojila do projektu na podporu čtenářské gramotnosti Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka. Cílem projektu je rozvoj čtenářských návyků žáků již od prvního ročníku školní docházky. Do projektu přihlašuje žáky prvních tříd základních škol veřejná knihovna ve spolupráci se školami v místě působnosti knihovny. Veřejná knihovna musí být institucionálním členem Sdružení knihovníků a informačních pracovníků (SKIP ČR). Knihovna, která žáky do projektu přihlašuje, s nimi pracuje nad rámec obvyklých knihovnických činností. V období od prosince 2015 do května 2016 připraví pro prvňáky nejméně jednu návštěvu knihovny a uspořádá další akce vedoucí k rozvoji zájmu o četbu (společná čtení, besedy s tvůrci knih, výstav apod.) Odměnou za úspěšné absolvování projektu je pro děti knížka pro prvňáčka, původní česká novinka, která byla napsána a ilustrována výhradně pro účastníky projektu a kterou nelze v běžné knihkupecké síti minimálně tři roky koupit. Ve školním roce 2015/2016 je to kniha spisovatelky Kláry Smolíkové a ilustrátorky Báry Buchalové – Knihožrouti. 

Eva Podstawková, knihovnice

 
                  Přání knihovnice
 
vanocni hvezda 10
Spokojené, láskou a porozuměním
naplněné vánoční svátky,
v novém roce všechno dobré,
hodně štěstí, zdraví a úspěchů,

přeje všem lidem dobré vůle Eva Podstawková, knihovnice
 
 

7

 
 
Obecní knihovna bude od 23. prosince 2015 do 4. ledna 2016 uzavřena.
 
 
Listování
 

kniha mV pondělí 23. listopadu 2015 přijelo za žáky z první až čtvrté třídy ZŠ Petrovice tzv. Listování. Z knihy Manolito Brejloun od španělské autorky Elviry Lindo četli herci Jakub Zedníček a Jiří Ressler.
A co to Listování je?
Divadelní představení s knihou v ruce, zvláštní druh scénického čtení, který velice poutavou formou předkládá divákům zcela nový zážitek z četby. Svým pojetím si klade za cíl posluchače knihou oslovit a obzvláště u žáků a studentů probudit zájem o čtení a sebevzdělávání. Snaží se být pomocníkem pedagogů a rodičů v motivaci dětí ke čtení knížek. Za šíření čtení a čtenářství má také záštitu Ministerstva školství. Za mimořádný přínos v oblasti propagace čtenářství získalo LiStOVáNí cenu Nadace Český literární fond. (fotogalerie)

 

 Eva Podstawková

 
 
Pasování čtenářů
 
 
pasovani ctenaru 2015
 V červnu jsme se již tradičně sešli v zasedací místnosti Obecního úřadu - prvňáčci ze všech pracovišť ZŠ v Petrovicích u Karviné, jejich rodiče a příbuzní a vedení obce v čele se starostou Marianem Lebiedzikem. Čekalo je slavnostní pasování na čtenáře. Pasoval je sám pan král Písmenko pátý. Od knihovnice malí čtenáři obdrželi pamětní list a čtenářský průkaz, který dětem umožňuje roční bezplatné půjčování knih v naši Obecní knihovně v Petrovicích. Pan starosta každému osobně poblahopřál a předal pěkně ilustrovanou knihu básní od Jiřího Žáčka. Tato kniha vyšla v nakladatelství TRITON v projektu Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka a v běžné knihkupecké síti bude nejméně dva roky neprodejná. (fotogalerievideoreportáž)

 

P A X 
 
logo soutez PAX m

 

PAX je desetidílná městská fantasy série pro čtenáře od deseti let od bestsellerových autorek Ásy Larssonové a Ingely Korsellové. Hororovou atmosféru knih ocení nejem milovníci filmů a počítačových her. Otázky a další podrobnosti k soutěž i najdete zde.

 
 
logo KMZ m
Knihy mají zelenou
 
KNIHY MAJÍ ZELENOU aneb najděte cestu ke svému knihkupci (nejen) 23. dubna!
 
Oslavte Světový den knihy a autorských práv čtením. Svaz českých knihkupců a nakladatelů se letos rozhodl pod záštitou MŠMT a za spolupráce všech významných knižních prodejců připravit kampaň KNIHY MAJÍ ZELENOU zaměřenou na podporu tradičních knihkupectví. Navazuje tím na loňskou úspěšnou akci Knihy bez DPH. Svátek knih bude tak letos rovněž příležitostí dovědět se o knihkupcích a knihkupectvích něco víc, na oplátku zákazníci obdrží od knihkupců darem 15 % slevu na nákup tištěných knih. Dnešním dnem startuje provoz webových stránek www.knihymajizelenou.cz, na kterých najdete interaktivní mapu se všemi knihkupectvími po celé republice tak, aby si každý mohl najít cestu ke svému nejbližšímu knihkupci. Zvýrazněna jsou i ta knihkupectví, v nichž budou 23. dubna probíhat doprovodné akce (čtení, autogramiády, besedy či workshopy se známými literárními tvůrci), jež jsou pořádány ve spolupráci s Asociací spisovatelů i s jednotlivými nakladateli. „Klasická knihkupectví jsou důležitá centra komunity a člověčenství. Své knihkupce mám, ale ubývají mi,“ říká Petr Sís a doporučuje, co lze dělat, aby nezanikla: „Pomáhat, jak to jde. Besedy, čtení, vysvětlování toho, že když knihkupectví zmizí, následuje velké osamocení…“ Přijďte i Vy podpořit svého knihkupce! Najděte si ho na www.knihymajizelenou.cz. Seznam doprovodných akcí i zúčastněných knihkupectví bude až do 23. dubna pravidelně doplňován. (leták)
 
 
Noc s Andersenem 2015

 

 
 
NsAndersenem plakat mVšichni víme, že dnešní způsob života dětské četbě příliš nepřeje Knihy soupeří s mnoha akčními lákadly od bezduchého vysedávání před televizní obrazovkou až k počítačovým hrám. Tento stav kritizuje široká veřejnost, nám všem se zdá, že dnešní děti nečtou. Mnozí odborníci lámou hůl nad rozvojem čtenářských návyků. A přitom existuje docela jednoduchá cesta, jak tvrdí známý pražský psycholog dr. V. Mertin, dát dětem osobní příklad a ukázat jim, že čtení může být veliké dobrodružství. První Noc s Andersenem proběhla v roce 2000 v uherskohradišťské knihovně kde četlo a nocovalo dvacet malých čtenářů. Věhlas o prožité noci se šířil po vlastech českých i moravských díky Klubu dětských knihoven SKIP (Sdružení knihovníků a informačních pracovníků). A právě jeho zásluhou se myšlenka hlasitého nočního předčítání lavinovitě rozvinula do mnoha knihoven, škol, dětských domovů i nemocnic.
V Základní škole pracoviště Závada nocují děti už od roku 2004, v loňském roce se zúčastnily pohádkového nocování také děti z prvního stupně ZŠ  pracoviště  Petrovice. A pro svou první Noc s Andersenem se letos rozhodli rovněž v ZŠ pracoviště Marklovice.
Všem malým nocležníkům přeji veselou noc plnou pohádek a dobrodružství. Řečeno slovy Zdeňka Svěráka: "Všechny děti potřebují pohádky. Pohádky jsou vláhou pro dětskou duši."
 
 

Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka

 

knizka-pro-prvnacka-2015Sdružení knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) ČR vyhlásilo již sedmý ročník projektu na podporu čtenářské gramotnosti 2014/2015. Obecní knihovna v Petrovicích u Karviné se do tohoto projektu rovněž zapojila. Odměnou za úspěšné absolvování projektu je pro děti knížka pro prvňáčka, původní česká novinka, která byla napsána a ilustrována výhradně pro účastníky projektu, a kterou nelze v běžné knihkupecké síti minimálně tři roky koupit.

Ve školním roce 2014/2015 je to kniha spisovatele Jiřího Žáčka a ilustrátora Vojtěcha Juríka – Housličky pro medvěda.
Cílem projektu je rozvoj čtenářských návyků žáků již od prvního ročníku školní docházky.